MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Demokrasi Kuşağı Projesi Kapsamında Avrupa Konseyi Temsilcileri Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Okulları Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi tarafından yürütülmekte olan Demokrasi Kuşağı projesi kapsamında Avrupa Konseyi temsilcileri 19 - 21 Kasım 2014 tarihleri arasında projenin pilot illerinden biri olan Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve okulları ziyaret etti.
Demokrasi Kuşağı Projesi Kapsamında Avrupa Konseyi Temsilcileri Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Okulları Ziyaret Etti

Avrupa Konseyi temsilcileri Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sn. Vasi ETE, Şube Müdürü Sn. Abdurrahman ŞAHİN ve Ar-Ge biriminden Sn. Hamza DOĞAN ile görüşüp okulları ziyaret ettiler.

Demokrasi Kuşağı Projesinin pilot okulları olan Selahaddin Eyyubi Ortaokulu ile Mardin Endüstri ve Teknik Meslek Lisesi tarafından geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılı boyunca pilot uygulaması yapılan Demokratik Okul Kültürünün yerleştirilmesine yönelik etkinliklerin 8 yeni okula yaygınlaştırılması için yapılacak olan çalışmalara destek vermek ve okulların etkinlikler öncesinde ne durumda olduklarını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen ziyartte projeye dâhil olan yeni okullarımız; 13 Mart Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Abdülkadir Tutaşı İlkokulu, Suphiye Bölünmez İmam Hatip Ortaokulu, Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu, Altınova İlkokulu, Mardin Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Midyat Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde öğretmen ve öğrencilerle mülakatlar yapıldı.

 

Demokrasi Kuşağı adıyla anılan Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilmekte olup Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı nezdinde Avrupa Konseyi tarafından yürütülüyor. 2011 yılında başlayan proje ile, evrensel değerlere dayanan demokratik vatandaşlık ve insan hakları eğitiminin güçlendirilmesi yoluyla Türkiye’de daha demokratik bir toplum hedeflenmektedir. Proje kapsamında demokratik okul kültürünün güçlendirilmesi, alan ile ilgili bir müfredat programının hazırlanması, eğitim ve öğretim materyallerinin hazırlanması ve Milli Eğitim Bakanlığı personelinin kapasitesinin arttırılması yönünde çalışmalar yürütülmektedir. Pilot okullardaki uygulamanın önemli bir bölümünü teşkil eden demokratik okul kültürü uygulamalarının hedefi ise okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler, okul çalışanları ve hatta okulun bulunduğu mahalledeki esnaf ve sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere okulun işleyişine katkıda bulunabilecek tüm tarafların sürece aktif katılımını sağlayıp, aralarındaki iletişimi güçlendirerek okul ortamını herkes için çok daha işbirliğine açık, şeffaf ve kucaklayıcı hale getirmektir.

11111

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 12 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.