MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´U ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Mardin’de İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü dolayısıyla büyük bir katılımla tören düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törene, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcısı Ali Güldoğan, Artuklu Kaymakamı Dr. Soner Karataşoğlu, İl Jandarma Komutanı Alaattin Karsavuran, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Daire Başkanı Ahmet Olgaç, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, askeri erkan ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Mardin İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim ŞİŞMAN günün anlam ve önemini belirten konuşmalarında:“ Mehmet Akif gibi büyük bir şairi,  büyük bir mütefekkiri, vefatının 79’uncu yılında rahmetle yâd ederken İstiklal Marşı’nın kabulünün 94’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Mekânı cennet olsun diyor, millet olarak kendisine bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.  Merhum Akif’i hakkıyla anmak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Mehmet Akif’e minnet borcunu ise, onu okuyarak, anlayarak, onu hissederek ancak ödeyebiliriz. Onu hakkıyla anmak ve O’na layık olmak, Akif’i düşünceleriyle, dünya görüşüyle, güç karşısındaki asil duruşuyla tanımayı gerektirir. Mehmet Akif milli şairdir, İslâm şairidir, vaizdir, hatiptir, yazardır  ve bunların ötesinde Milli Mücadeleye bizzat katılmış bir şahsiyettir. O, Milli Mücadelenin başlangıcında  halkı düşmana karşı en etkin şekilde vaazlarıyla uyandırmaya ve daima teyakkuz halinde olmaya çağırmıştır.

 Mehmet Akif Ersoy, “ O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek, onu milletine armağan etmiştir.

Akif’teki insan sevgisini, millet sevgisini, vatan sevgisini kalbinize indirmenizi ondaki mücadele ruhunu, kahramanlığı ve cesareti özümsemenizi, milli ve manevi değerleri sonuna kadar savunup üzerimize düşeni yaparak, Allah’tan bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmaması temennisiyle sizleri saygıyla selamlıyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

 

 Mardin Artuklu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirlerden sonra İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler İstiklal Marşı´nı okudular. Mardin Artuklu Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından hazırlanan müzik dinletisinin ardından İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında; anaokullar arasında birinci olan 13 Mart İlkokulu anasınıfı öğrencisi Galip Efe Duran’a, ilkokullar arasında birinci olan Kocatepe İlkokulu öğrencisi Mustafa Demir’e ile Noter Cevdet Altun İlkokulu öğrencisi Meryem Nisa Altınderin’e ve ortaokullar arasında birinci olan Ortaköy Atatürk Ortaokulu öğrencisi Meryem Bağış’a ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

 

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 12 58

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.