MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İstiklal Marşımızın kabulünün bu sene 102. yıldönümü olması münasebetiyle Müdürlüğümüzce düzenlenen "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı"; Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Eski Daire Başkanı Sayın Bekir Şirin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Demir, il protokolü, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Demir'in günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını gerçekleştirmesiyle devam etti. İl Müdürümüz konuşmalarında; "Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bu günleri ve şahsiyetleri hatırlamak gerekir.

Bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşı'mızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yâd etmek ve onun yüksek ideallerini, davasını, aşkını paylaşmak için bugün buradayız.

Merhum Akif'i hakkıyla anmak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise ancak onu okuyarak, anlayarak ve hissederek ödeyebiliriz. Onun özellikle üzerinde durduğu kesim gençliktir. Mehmet Akif'in ideal genci Asım'ı tanımak, Asım'ın üzerinden Türk gençlerine seslenişlerini duymak, bugüne ve yarına örnek gençler kazanmada bize yol gösterecektir.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Mehmet Akif Ersoy'a, İstiklal Savaşı kahramanlarımıza, 15 Temmuz şehitlerine ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; 6 Şubat'ta gerçekleşen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

İl Müdürümüzün konuşmaları sonrasında Noter Cevdet Altun Ortaokulu'nun hazırlamış olduğu oratoryo, şiir ve drama gösterileri sergilendi. Akabinde Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Eski Daire Başkanı Sayın Bekir Şirin, "Mehmet Akif'i Doğru Anlamak" konulu konuşmalarını gerçekleştirdi.  Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatından ve İstiklal Marşı'nın kabulünden bahseden Şirin; "İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır. İstiklal Marşı; Türk milletinin verdiği ölüm kalım mücadelesini, Türk milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, bayrak sevgisini, bağımsızlık ruhunu mukaddes değerlere bağlılığımızı ve vatanımızın güzelliğini dile getiren bir şiirdir." diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy'u "İstiklal Marşı şairi, yazar, mütercim, muallim, milletvekili, milli mücadelenin fikir lideri, dava adamı" olarak betimleyen Şirin; Mehmet Akif'in pek çok bilinmeyen özelliklerini ve vatanperver yönlerini, kurtuluş mücadelesinde gösterdiği muazzam tebliğini, bizi biz yaparak tarihe altın harflerle yazılmış Çanakkale'de destanlaşan kahramanları ve gençliğimize nasıl bir Çanakkale ruhu aşılamamız gerektiğini dile getirdi.

Program; "İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması"nda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde birinci olan öğrencilerimizin İstiklal Marşı'nı seslendirmeleri ve kendilerine ödüllerinin verilmesinin akabinde Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş'ın, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Eski Daire Başkanı Sayın Bekir Şirin'e plaket takdim etmesiyle  sonlandı.

 

 12-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-202312-03-2023

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.