MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BÜYÜKELÇİ LANDRUT, TRC3 BÖLGESİNDE GENÇ İSTİHDAMININ TEŞVİKİ PROJESİ İÇİN MARDİN'DE

 BÜYÜKELÇİ LANDRUT, TRC3 BÖLGESİNDE GENÇ İSTİHDAMININ TEŞVİKİ PROJESİ İÇİN MARDİN'DE

 

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) projeleri kapsamında Temmuz 2020 de başlayan ve Haziran 2023 yılında sona erecek olan 'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki Projesi' için Mardin'de bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut ve eşi Brigette Landrut, Proje kapsamında Mardin Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde açılan doğalgaz tesisatçısı kursunda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT ve DİKA Genel Sekreteri Sayın Ahmet ALANLI'nın katılımıyla incelemelerde bulundu. Daha sonra  değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı için DİKA'da gerçekleşen toplantıya katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut ,eşi Brigette Landrut, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Memet POLAT ve DİKA Genel Sekreteri Sayın Ahmet ALANLI,  'TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Projesinde' yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle hazırlanan, sözleşme makamı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve yararlanıcısı DİKA olan "TRC3 Bölgesi'nde Genç İstihdamının Teşviki için Teknik Destek Projesi" Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt illerindeki erişebilir istihdamı geliştirmeyi, çalışma koşullarını iyileştirmeyi, politika geliştirmeyi ve uygulamayı arttırmayı hedeflemektedir. Üç yıl sürecek olan proje TRC3 Bölgesi'ndeki 15-29 yaş aralığındaki genç işsizleri, TRC3 Bölgesindeki üniversitelerde eğitimine devam eden öğrencileri, İşverenler/işveren temsilcilerini, ortaöğretim ve yükseköğretim seviyesindeki öğrenciler ile örgün eğitim sistemi dışında kalan grupları kapsamaktadır. Ayrıca projede eğitime katılacakların en az %25'inin genç kadınlardan oluşması yönünde bir kota belirlenmiştir.

Proje kapsamında mesleki becerilerinin iyileştirilmesi amacıyla gençlere yönelik dijital beceriler, temel iş bulma becerileri, girişimcilik becerileri, bakım ve onarım hizmetleri konularında eğitimler düzenlenecektir. Bu eğitimlerin bir kısmında, özellikle mesleki eğitimlerde, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen eğitim modülleri kullanılacak ve eğitimler, il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezleri iş birliğinde verilecektir. Bu bağlamda, proje, halk eğitim merkezleriyle iş birliği içerisinde verilecek eğitimler sonunda dağıtılacak Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar verilecektir.

Proje; mesleki eğitimlerin ve kariyer rehberliği hizmetlerinin sunulması için DİKA ile MEB ve İŞKUR'un yanı sıra illerdeki dört üniversite arasında iş birliği protokollerinin hazırlanmasında kolaylaştırıcı rol üstlenecektir. Böylece, proje uygulama süresi boyunca gerçekleştirilecek çalışmaların sürdürülebilirliğine destek olunacak ve sürdürülebilirlik temin edilecek, söz konusu eğitim programlarının gelecekte aynı şekilde devam etmesi sağlanacaktır.

 16-04-202116-04-202116-04-202116-04-202116-04-2021

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.