MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN "12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ" MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN

Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin otaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bu önemli günleri ve şahsiyetleri hatırlamak gerekir.

Ne mutlu bizlere ki İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından "Millî Marş" olarak kabul edilişinin 102. yıldönümünü kutlamak ve bağımsızlığımızın simgesi olan "İstiklal Marşı"mızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yâd etmek ve onun yüksek ideallerini, davasını, aşkını paylaşmak için bugün buradayız.

Milli birliğimizi güçlendiren, milli duygularımızı coşturan İstiklal Marşı'mız; büyük yurt sevgimizi, paylaştığımız ortak değerlerimizi, ortak ülkümüzü anlatan dizeleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının en önemli simgelerindendir.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı; dünyadaki en haklı ve en kutsal savaşlardan birini, sömürgeciliğe karşı verilmiş ilk kurtuluş savaşını, millî haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan eşsiz bir yapıttır. Mehmet Akif, güçlü anlatımıyla seçkin bir eser oluşturmuş; özlü dizeleriyle milletimizin, ülkesine yönelen tehditlere kararlılıkla direneceğini ve bağımsızlığını koşullar ne olursa olsun koruyacağını dünyaya duyurmuştur.

İmkânsızlıklar içindeki halkımıza o çetin koşullarda umut, güven, inanç aşılayan bu dizeler; aynı zamanda Türk Milletinin tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygularını, düşüncelerini betimleyen edebi bir anıttır.

Mehmet Akif; edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner-hekim olma özellikleri ile çok yönlü kişiliğine bir de milletvekilliğini eklemiş, böylece toplumsal verimliliğini ve topluma katkılarını üst düzeye çıkarmış, etkileri kendi çağını aşarak günümüze ulaşmış bir Türk aydınıdır.

Merhum Akif'i hakkıyla anmak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise ancak onu okuyarak, anlayarak ve hissederek ödeyebiliriz. Onun özellikle üzerinde durduğu kesim gençliktir. Mehmet Akif'in ideal genci Asım'ı tanımak, Asım'ın üzerinden Türk gençlerine seslenişlerini duymak, bugüne ve yarına örnek gençler kazanmada bize yol gösterecektir.

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif'in en büyük özelliği; ortaya koyduğu fikirleriyle yaşadıklarının birebir örtüşmesi, özü neyse sözünün de o olmasıdır. İşte bu özelliğinden dolayıdır ki Akif, kendi milletine bir yabancı gibi bakmamıştır. Milletinin sorunlarını, kendi sorunları olarak kabul etmiştir. Onun kaleme aldığı İstiklal Marşı da milletiyle olan bu kutsal bağın en güzel dizeleridir. Bu nedenle İstiklâl Marşı; bizim umut pınarımızdır, milletimizin şanlı destanıdır.

Bugün Türk insanının, İstiklal Marşı'na daha sıkı sarılmasına ve bu marşı daha gür bir sesle okumasına ihtiyacı vardır.

Mehmet Akif'e göre medeniyetin gerçek kaynağı Müslüman Doğu'dur. Ona üstünlüğünü kaybettiren ise asırlardır süren "cehalet, yozlaşma, sabırsızlık, tembellik ve kendine güvensizliktir." Batı'nın geldiği medeniyet seviyesine ulaşmak ve İslam birliğini sağlamak onun en önemli idealidir.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinliklerinde; İstiklal Marşı'nın hangi zorlukların yaşandığı hayat diliminde ve hangi duygularla yazıldığı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Bu konuşmaların özü "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın." cümlesiyle en yüksek ifadesini bulmuştur.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Mehmet Akif Ersoy'a, İstiklal Savaşı kahramanlarımıza, 15 Temmuz şehitlerine ve tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; 6 Şubat'ta gerçekleşen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

Murat DEMİR

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.