MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN "23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI" MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 102. yıldönümüne ulaşmanın heyecanı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Bu özel günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmesi, oldukça manidardır.

"Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." ifadesiyle milli iradenin önemine vurgu yaparak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, aslında bu bayramı çocuklara armağan ederek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni evlatlarımıza emanet etmiş olup onlara duyduğu inanç ve güveni, tüm dünyaya açık bir şekilde kanıtlamıştır. Çocuklarımız bizlerin yarını, ülkemizin geleceğidir.

Dünya genelinde baş gösteren Covid-19 salgını sebebiyle iki yıldır yüz yüze gerçekleştiremediğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, çok şükür salgının seyrindeki düşüş ile günlük hayatımızı sekteye uğratacak ve bizleri bir araya gelmekten alıkoyacak düzeyden uzaklaşmıştır.

Geride bıraktığımız iki sene yine evlerimizi ve okullarımızı bayraklarla donattığımız, resimler çizdiğimiz, şarkılar söylediğimiz, oyunlar oynadığımız fakat salgın sebebiyle tüm bunları çevrimiçi bir şekilde uzaktan gerçekleştirdiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; bu sene salgının gölgesinden uzak, aydınlık bir bahar gününde, tüm evlatlarımızın arkadaşlarıyla birlikte gönüllerince oyunlar oynayarak yarışmalar düzenleyerek eğlenebileceği bayram gibi bir bayram olacaktır.

Bizler bu ülkede vatan, millet ve bağımsızlık sevgisiyle yüz yıllarca hep birlikte yaşadık. Farklı dillere, dinlere, ırklara ve kültürlere ev sahipliği yapan bu kadim topraklar için atalarımız, hep birlikte mücadele ederek bu toprakları bizlere vatan kıldı ve vatanımız olarak kalmasını sağladı. Ülkemizin zenginliği olan farklılıklarımız, bizleri ayrıştırmadı aksine birleştirdi ve güçlendirdi. Farklılıklarımızdan aldığımız ilhamla bu topraklardan dünyaya hep sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik selamı yayıldı. Bu büyük ve güzel bahçede yetişen renkleri ve kokuları birbirinden farklı milyonlarca çiçek; birlik ve beraberlik içinde olmanın, yardımlaşma ve dayanışmanın tüm insanlar için tertemiz bir nefes olduğunu tüm dünyaya hissettirdi.

Şimdi bu temiz nefes, siz güzel evlatlarımız sayesinde insanlığa hayat vermeye devam edecek. Sizler; sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışmanın hayatiliğini;  arkadaşlık, dostluk, kardeşlik ve barışın vazgeçilmezliğini, tüm bu kıymetli değerlere en güzel şekilde sahip çıkarak ve bizzat bu değerler ile yaşayarak temsilin ta kendisi olacaksınız. Bizler, size güveniyoruz çocuklar. Size inanıyoruz. Biliyoruz ki şimdi ve sonra, insanlık için yeni ve güzel şeyler söylemeye devam edeceksiniz. Biliyoruz ki sizler, bu dünyayı herkes için çok daha anlamlı hale getireceksiniz. Çünkü bununla yoğruldunuz, bu toprakların havasını soluyup bu toprakların suyunu yudumladınız. Sizler bizim göz bebeğimizsiniz, sizlerle hepimiz gurur duyuyoruz, iyi ki varsınız.

Sözlerime son verirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele arkadaşlarını, ahirete irtihal eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Milli birlik ve beraberliğimizi güçlendiren en değerli günlerden bir olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, başta biricik evlatlarımız olmak üzere hepimiz için kutlu ve mutlu olsun. Sizleri saygıyla selamlıyorum.

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.