MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Öğretmenler Günü'müz Kutlu Olsun!     
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MURAT DEMİR'İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Milletimize uzun yıllar hizmet vererek emekli olan kıymetli öğretmenlerimiz; görevine aşkla, şevkle devam eden fedakâr, yüreği sevgi dolu, değerli öğretmen arkadaşlarım;

Cumhuriyetimizin kurucusu, ülkemizin bütün öğretmenlerinin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesi;  Başöğretmen unvanı verilişinin 94. yılı hasebiyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 41. yılını kutladığımız "Öğretmenler Günü"müz kutlu olsun.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere görevleri başında şehit düşmüş öğretmenlerimizi, 21 Kasım 2022 tarihinde hain terör saldırısı sonucu Gaziantep'in Karkamış ilçesinde şehit düşen öğretmenimiz Ayşenur Alkan'ı ve şehadet şerbetini yudumlamış bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor; sizleri, hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğretmen; sesini değil sözünü yükseltendir; gök gürültüsü değil, zambakları büyüten rahmet yağmurlarıdır.

Öğretmen; insan sarrafıdır; öğrencinin elinden tutup gözlerden gönüllere inendir; konuşan değil, konuşturandır; soru soran değil, sordurtandır; karamsarlığın, ümitsizliğin baş düşmanıdır.

Öğretmen dediğimizde aklımıza ilk önce aşk gelir, sevda gelir, fedakârlık gelir. Öğretmenlerimiz doğudan batıya, güneyden kuzeye ülkemizin her coğrafyasında, her ikliminde büyük gayret sarf ediyorlar. Bu memleketin çocuklarını ilimle, bilgiyle buluşturuyorlar. İnanın bu çaba sadece para için yapılmaz, yapılamaz. Onun için bir aşktır, onun için bir sevdadır. Sadece maddi gerekçelerle bu açıklanamaz. İçlerinde merhamet, vicdan, adalet duygusu olmayan; milletinden, devletinden, insanından aldıklarını kat kat yine bu ülkenin çocuklarına aktarma kaygısı taşımayanlar, öğretmen olamaz.

Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki bizim medeniyetimiz; öğretmenlerini, hocalarını, muallimlerini hiçbir zaman eğitimin teknik bir unsuru, bir aracı olarak görmediler. Öğretmen; bizim medeniyetimizde eğitimin asli unsuru olmuştur. Hatta eğitimin bizatihi kendisi olmuştur.

Millet olarak öğretmenlerimize hep bu nazarla baktık. Öğretmenlerimize memur nazarıyla, eğitim aracı nazarıyla not veren yahut sınıf geçiren nazarıyla değil; insan yetiştiren, malzemesi insan olan bir usta, bir gönül mimarı nazarıyla baktık. İnşallah bu bakış açımızı, bu nazarımızı millet olarak hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Milletimiz; öğretmenlerimizi hak ettikleri o manevi makamda görmeye, orada muhafaza etmeye, ülkeleri inşa eden gönül mimarları olarak her zaman başımızın üstünde tutmaya devam edecektir.

Ülkemize Önemli Hizmetler Vererek Bayrağı Teslim Eden Değerli Büyüklerimiz,

Görevlerini hakkıyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş ve bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de fedakârlıkları için teşekkür ediyor; sağlıklı, hayırlı, mutlu ömürler temenni ediyorum.

Şahsım adına üzerimde emeği olan bütün öğretmenlerime şükranlarımı sunuyor, hayatta olanların tek tek ellerinden öpüyorum. Ebedi âleme irtihal etmiş olanlara da rahmet diliyorum.

Bu düşüncelerle, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyet'in özverili öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." sözü doğrultusunda yılmadan özveriyle çalışan öğretmenlerimize; sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor; bir kez daha 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü kutluyor; sevgili yavrularımıza öğretmenleriyle birlikte başarılar diliyorum. Hepinizi en derin sevgi, saygı ve muhabbetimle selamlıyorum.

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.