MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KIZILTEPE İLÇEMİZDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMAN/REHBER ÖĞRETMENLERİMİZ İLE TOPLANTI DÜZENLEDİK

KIZILTEPE İLÇEMİZDE GÖREV YAPAN PSİKOLOJİK DANIŞMAN/REHBER ÖĞRETMENLERİMİZ İLE TOPLANTI DÜZENLEDİK

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat DEMİR, Kızıltepe Özcan Yıldız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda Kızıltepe ilçemizde görev yapan Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerimiz ile toplantı düzenledi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürümüz Sabahattin SÜMER ve Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet BİLEN'in de katılımıyla düzenlenen toplantıda, Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerin okullarımızdaki rolünün ne kadar önemli, belirleyici ve fark oluşturabilir olduğu üzerinde duruldu.

Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerimizin sabırlı ve hoşgörülü olmaları, insanlara değer vermeleri ve saygı duymaları, ön yargısız ve yardımsever olmaları sayesinde öğrencilerimizi daha yakından tanıyıp onların kişisel özelliklerini, soru ve sorunlarını fark ederek iyi bir rehberlik hizmeti sağladıklarını belirten İl Müdürümüz, çoğu kez Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerimizin dikkati ve gayreti sayesinde önleyici müdahalelerle evlatlarımızı tehlikeli durumlara düşmekten koruyabildiğimizi ifade ederek "Rehber Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizin özelliklerini olabildiğince iyi bilmeli. Sizler evlatlarımızın kişisel özelliklerini, ilgi alanlarını ve kabiliyetlerini bildiğiniz ve bilişsel, duyuşsal, psikososyal olarak onları tanıdığınız için onlara sunduğunuz rehberlik hizmeti etkili oluyor. Sizlerin dikkati, ilgisi, özverili çalışmaları ve fedakârlıkları sayesinde çocuklarımızı suça bulaşmaktan, madde bağımlılığından koruma imkânımız ve gücümüz artıyor. Hastalığı, bireysel yetersizliği yahut özel durumu nedeniyle akademik anlamda arkadaşlarıyla benzer düzeyleri yakalayamamış öğrencilerimiz, sizlerin özel ilgisi ile açığını kapatıyor. Sizlerin rehberliği ile öğrencilerimiz ilgi alanlarını netleştiriyor ve yol haritalarını buna göre belirleyip kabiliyetlerini geliştiriyorlar. Kişisel gelişimleri ve sosyal etkileşimleri, sizlerin branş öğretmenleri ile koordinasyonu sağlayarak ve öğrenciler arasındaki etkileşimi yapıcı hale getirerek okul iklimine olan katkınız ayrıca aile, toplum gibi eğitim paydaşlarımız ile kurduğunuz iletişim ve iş birliğinin sağlamlığı ölçüsünde gelişiyor. Bu önemli rolün sorumluluklarını yerine getirmek için tüm kalbinizle çalıştığınızı biliyoruz, her birinize bu fedakârlıklarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Öğrencilerimiz için yapacağınız her araştırma, çalışma ve projede yanınızda olarak sizlere destek olmak için tüm imkânlarımızı kullanmaya hazırız, ihtiyaç duyduğunuz her konuda yanınızda olacağız." ifadelerini kullandı.

Daha sonra öğrencilerimizin akademik başarısının arttırılmasında Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerimizin rolü, bu hususta yapılan ve yapılabilecek çalışmalar konusu masaya yatırıldı. Toplantı; Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenlerimizin soru, görüş ve önerilerinin alınması ile son buldu.

 

04-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-2022

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.