MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mesleki Yeterlilik Belgesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

  "Mesleki Yeterlilik Belgesi”  olmadan çalışanların tespiti, eğitime alınması ve benzeri konuların istişare edilmesi amaçlı “Mesleki Yeterlilik Belgesi”  zorunluluğu hakkında bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden Biriminden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhsin AYDIN başkanlığında, Artuklu Üniversitesi,  Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Artuklu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Artuklu, Midyat, Nusaybin  Mesleki Eğitim Merkezi ve Artuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin katılımı ile 16 Şubat 2016 Salı günü saat 10:00´da  İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi
“Mesleki Yeterlilik Belgesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

   .

       Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili açılış ve tanıtım konuşması Milli Eğitim Şube Müdürü Muhsin AYDIN tarafından yapıldı. Nusaybin MESEM Müdürü Seyfettin TEKİN tarafından konun ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan 40 meslekte çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması için verilen süre 26 Mayıs 2016 tarihinde dolacak olması nedeniyle çalışanların hızlı bir şekilde eğitim alarak belge sınavına dahil edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda  Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve STK´ lar ile ortaklaşa yapılacak çalışmalar neticesinde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmadan çalışanlara ortalama 1 haftalık eğitimler verilerek sınava girmeleri sağlanabilecektir. Merkez ve kurumlarımıza yapılan müracaatlar ile ilgili kurslar açılacaktır.

       Bu Kapsamda http://www.myk.gov.tr adresinde yayınlanan 40 meslek alanında belgesiz olarak çalışan ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için sınava girmek isteyen kişilere gerekli sınava hazırlık kursu açılacaktır.

      Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu olan meslek dallarının ilgililere duyurulmasının sağlanması, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için sınava girmeden asgari çalışması gereken yıl ve üzerinde belirtilen alanlarda çalışmış olduğunu belgelendirenler Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak yapılmakta olan “Kalfalık Sınav”larına, ardından başarılı olmaları halinde   “Ustalık Sınavları”na girebilecek ve alanlarında “Ustalık Belgesi” almasının sağlanması gerekmektedir.

 

        İl Milli Eğitim Şube Müdürü Muhsin AYDIN, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu, mesleki ve teknik eğitim programlarının ulusal meslek standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi, ilimiz oda temsilcilerinden “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu olan 40 meslek alanında üye sayılarının İl Oda Temsilcileri tarafından tespit edilmesi ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi”  zorunluluğuna ilişkin teknik detaylar ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Ardından uygulamaya ilişkin soruların cevaplandırılması ile toplantı sona erdi.

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.