MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PROF. DR. AZİZ SANCAR BİLİM VE SANAT MERKEZİ'MİZDE "ALİ KUŞÇU UZAY GÖZLEM EVİ"NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK

PROF. DR. AZİZ SANCAR BİLİM VE SANAT MERKEZİ'MİZDE

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in öncülüğünde BİLSEM'lerin Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yapılan atölyelerin tanıtım ve açılış programı gerçekleştirildi.

Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER'in Ankara'dan çevrim içi bağlantı yoluyla katıldığı tanıtım ve açılış törenine; Artuklu Kaymakamı Sayın Mesut TABAKCIOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat DEMİR ve Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Emin DUYAN, Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi'mizde "Ali Kuşçu Uzay Gözlem Evi''nin açılışını gerçekleştirerek katıldı.

Ülkelerin gelişmesinde insan kaynağının önemine dikkati çeken Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, Türkiye'nin her tarafındaki bilim sanat merkezlerinde özel yetenekli öğrencilerin yeni programlarla sürekli desteklendiğini anlattı.

Bilim sanat merkezleriyle ilgili üç hedeflerinin bulunduğuna, bunlardan birinin erişimi kolaylaştırmak olduğuna işaret eden Sayın Bakanımız, şöyle devam etti:

"81 ilde 183 Bilim Sanat Merkezi'miz vardı ancak saha ziyaretlerinde ilçelerden ilçelere 50, 60 ya da 100 kilometre uzaktaki Bilim ve Sanat Merkezi'ne gitmek için çocuklarımızın uzun yollar kat ettiğini gördük. Erişimi kolaylaştıracak şekilde imkân olan tüm noktalara Bilim Sanat Merkezi kuralım diyerek 2021'in sonunda Bilim Sanat Merkezlerinin sayısını 225'e çıkardık. 2022 yılında hedef olarak 350'yi koymuştuk ama dört ayda hedefimizi aştık ve 355'e ulaştık. Şu anda 81 ilde 355 Bilim Sanat Merkezi'miz; gençlerimizin, çocuklarımızın hizmetindedir. İnşallah, bu sayı daha çok artacaktır." ifadelerini kullandı.

Ardından BİLSEM'lerle ilgili yeni bir duyuruyu paylaşmak istediğini belirterek şunları kaydetti:

"Bilim Sanat Merkezlerimiz, eğitim öğretim dönemi içinde özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye katkı veren birimler. İlk kez bu yaz itibarıyla Bilim Sanat Merkezlerinde sadece Bilim Sanat Merkezine seçilmiş öğrenciler değil; 2'nci sınıftan 12'nci sınıfa, tüm öğrencilerimize yaz okulu açacağız. Yaz okulunda iki ders olacak: biri bilim, ikincisi sanat... Okullar arasındaki imkân farklılıklarını azaltmak için kullandığımız bir mekanizmalardan biri olan Destekleme ve Yetiştirme Kursları. Artık Bilim Sanat Merkezlerimizi, Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamına alıyoruz. Öğretmenlerimiz, Bilim Sanat Merkezindeki öğretmenlerimiz de bu kapsamda tüm öğrencilerimize yaz okullarında bilim ve sanat ile ilgili hazırlamış oldukları programı paylaşacaklar. Yani biz artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece akademik eğitim öğretim yılına değil, 12 aya bakacağız ve gençlerimizi hiç yalnız bırakmayacağız. Her zaman gençlerimizin akademik gelişimi, kültür, sanat, medeniyet bilinci Türkiye'nin nereye doğru gittiği, Türkiye'nin iddiaları hepsini kapsayacak, içselleştirecek şekilde her daim onların yanında olup her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz."

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat DEMİR, Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi bünyesinde açılışı gerçekleştirilen "Ali Kuşçu Uzay Gözlem Evi''ni inceleyerek tüm öğrencilerimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.