MARDİN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SARI'DAN YKS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE MESAJ

SARI'DAN YKS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERE MESAJ

     Bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek olan öğrencilerimiz için İl Milli Eğitim Müdürü Yakup SARI bir mesaj yayımladı.

     Bu sene liselerden mezun olacak 16.500 öğrencimiz ile birlikte İlimiz genelinde 34.200 öğrencimizin gireceği YKS; Artuklu, Kızıltepe, Midyat, Ömerli ve Yeşilli İlçelerimizde toplamda 139 okulda gerçekleştirilecek.

     "Sınavdan önce öğrencilerimizin özellikle beslenme ve uyku düzenlerinde herhangi bir değişikliğe gitmemeleri, sınava girecekleri salonu önceden gidip gezmeleri ve o sıralarda oturmaları gerekiyor" diyen SARI, Öğrencilerimizin sınav sabahı mutlaka kahvaltılarını yapmalarını, sınava gitmeden önce sınav belgelerini son kez kontrol etmelerini ve nüfus cüzdanlarını muhakkak yanlarında bulundurmalarını tavsiye etti.

     SARI, "Sınav esnasında soru kitapçığı ve optik formlar önlerine geldiğinde, öncelikle optik okuma kâğıdının kendilerine ait olup olmadığına dikkat etmelerini, soru kitapçığının üzerine kendilerinden istenilen bilginin yazılmasını, kitapçıkların sayfa kontrolünü yapmalarını, soruları okumadan önce birkaç kez derin nefes almalarını, bir bölüme başlamadan önce o bölümle ilgili kitapçık sayfalarını gözden geçirmelerini öneriyoruz. Alışık oldukları yöntem dışında herhangi bir yöntem denememelerini, öğrencilerimize ilk önce en iyi bildiği ve kendisine kolay gelecek testlerden başlamalarını tavsiye ediyorum" dedi.

     YKS öncesi öğrenciler kadar velilere de büyük görev düştüğünü belirten SARI, "Şimdi heyecanla beklenen sınava çok az bir zaman kaldı. Bu aşamada yine siz ailelerin desteğine ihtiyaçları var. Çocuğunuz bu dönemde ciddiye alınmaya ve değer görmeye ihtiyaç duyarlar. Ciddiye alın ve değer verin. Bu süreçte çocuklarınızın yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuzu başkalarıyla asla kıyaslamayın. Herkes biriciktir ve hiç kimse başkaları ile kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Güvenin ama beklentiye girmeyin. Fakat sınavı bir varlık yokluk mücadelesi haline getirmemeye dikkat edin. Yaşamda tek belirleyici sınav sonuçları olmamalı. Çünkü yaşamın içinde sonsuz fırsatlar çocuklarınızı bekliyor" diyerek velilere de sınav öncesi davranışları konusunda önerilerde bulunan SARI, "Sınava girecek bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum" dedi.

Yenişehir Mahallesi 34. Sokak No 9 Artuklu / Mardin - 0482 212 1258 / 0482 212 3775 / 0482 212 6239

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.